Skip to main content
Daha çok satış için yapmanız gereken en önemli şey

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Daha çok satış için yapmanız gereken en önemli şey

Tatmadan peynir almam…

Kahvaltı etmeyi sever misiniz? Benim, tüm öğünler içinde en sevdiğimdir. Kızarmış ekmek, bir parça peynir ve tuzlanmış domates; bu üçlünün yerini hiçbir yemek tutamaz.

Ben kahvaltılık almak için genellikle Kadıköy çarşıya giderim. Bu çarşının enerjisi, çeşitliliği, tarihi havası beni her zaman mutlu etmiştir. Bir de tabi en önemli özelliği olan müşteri ilişkisi bilen eski esnafları! Bu eski esnaflar “pazarlamanın” ete kemiğe bürünmüş halleridir.

Eski esnaf kültürünü en iyi uygulayan yerlerden biri de Gözde şarküteridir. Onlar bana bir peynirin gerçek yüzünü öğrettiler.

Alışverişi gittiğimde zaman zaman peynir tezgahında gördüğüm kupkuru bir peynir vardı. Kuru görüntüsü hiç cazip gelmediğinden almayı hiç düşünmemiştim ta ki onun gerçek yüzünü görene kadar –bolca zeytinyağında yatan baharata bulanmış iç güzelliğini! Ben bu kuru peynirin yani çökeleğin bu kadar lezzetli olabileceğini o gün deneyerek öğrendim ve benim için artık vazgeçilmez bir lezzet oldu.

Bir müşteri olarak ben çökeleğin nasıl yeneceğini bilmiyordum. Bilmediğim için onu kuru, lezzetsiz ve gereksiz bir peynir olarak görüyordum. Oysa deneme imkanı bulduğumda, bu peynirin doğru bir şekilde hazırlanarak yendiğinde, nasıl lezzetli olabileceğini öğrenmiş oldum. Bu yeni bilgi bana çökeleği sevdirdi ve sonuçta ben artık çökelek alan bir müşteriyim.

Birşeyi satın almıyorsak onun hakkında ya “bilgimiz yoktur” ya da “endişelerimiz vardır”. Bu ikisini gidermenin en kestirme yolu, müşterinize hediye vermektir yani “ücretsiz olarak deneme imkanı sunmak”. Eğer denedikleri şeyi severlerse sizin sürekli müşteriniz olacaklardır.

Hediye vermenin bir diğer güçlü yanı ise hediye alan kişinin karşılığını vermek istemesidir. Mutlu olduğumuzda mutlu etmek isteriz ya da daha toplumsal bir duygu ile hareket edip “iyiliğin altında kalmak” istemeyiz. Kısaca, “ayıp olmasın” diye biz de “karşılığında bir iyilik” yaparız. Hangi duygu ile hareket edersek edelim sonunda birşeyi ücretsiz denediğimizde o ürünü satın almayı isteriz.

Şarküteriler ürünlerini denetme konusunda her zaman çok iyi olmuşlardır. Bu denetme işinde o kadar iyidirler ki bir çeşit peynir almak için dükkana giren birine çeşit çeşit peynir satıp güzelce yolcu ederler.

Ürünleriniz daha çok satılsın istiyorsanız müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizin tadına bakmalarına fırsat verin. Denetin, öğretin, sevdirin ve satın. Bir de eski esnaf kültürünü yaşayabileceğiniz tarihi çarşılarımızı muhakkak arada bir de olsa ziyaret edin.

Hayallerinizin gerçekleştiği bir gün dilerim,

Sevgi ve saygılarımla,

Banu SAMANCI
Kadın girişimcilerin çözüm ortağı

birlikte her şey daha kolay…

Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...
Didem Altınbaşak Tulgan - Rafinera

EN YENİLER

  • Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

09:50|Comments Off on Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

  • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

  • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

  • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.