Skip to main content
Bu “limonata” nasıl bir milyondan fazla sattı?

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

Bir milyonun üzerinde satan “Limonata” tarifi

Bu sıcak günlerde şöyle buz gibi bir limonata hiç fena gitmez. Maalesef benim tarifim böyle bir limonata için değil. Paylaşacağım limonata tarifi Amerikalı şarkıcı Beyoncé’nin bir milyonun üzerinde satan “Limonata – Lemonade” isimli albümüne ait.

Beyoncé’nin “Limonata” isimli albüm tanıtımı

Beyoncé’nin bir milyonun üzerinde satan “Limonata” tarifindeki gizli malzemeler

Şeker yerine “işbirliği”, limon yerine” farklı olmayı benimsemek” ve su yerine “şeffaflık”.

1- Şeker: İşbirliği yaparak tatlandır

Beyoncé “Limonata – Lemonade” isimli albümünü iki farklı firma ile yaptığı işbirliği sayesinde çıkarmıştır. Bu işbirliğinde yer alan firmalardan birincisi ABD`nin önde gelen, televizyon kanal grubu HBO ve ikincisi de Beyoncé’nin yatırımcısı olduğu, eşi Jay-Z’ye ait dijital müzik yayını yapan TİDAL’dır.

HBO bu işbirliğini yeni hizmeti, dijital yayın platformu HBO Now’ın tanıtımında kullanmış, Tidal firması ise bu ayrıcalıklı ortaklık sonucunda 1.2 milyon yeni kullanıcı kazanmıştır. Her iki firmada gerek harcadıkları bütçelerle gerek uyguladıkları yaratıcı projelerle bu çalışmada en üst seviyede performans göstermişlerdir.

Başarılı bir işbirliğinde olması gereken sadece ortakların birbiriyle anlaşması değil; herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasıdır. 

 2- Limon: Kendin olmaktan, farklı olmaktan korkma

Beyoncé Oluşum – Formation isimli parçasının tanıtımı kapsamında sahne aldığı Amerikan futbolu final maçı (Super Bowl) gösterilerinde giydiği sahne kostümü ve gösteri içeriğiyle politik bir mesaj vermekten çekinmemiştir.

Bu davranışıyla her ne kadar bazı hayranlarının tepkisini alarak onları kaybetmiş olsa da onunla aynı görüşte olan hayranlarıyla daha derin bir ilişki kurmayı başarmış ve yeni hayranlar kazanmıştır.

Başarılı bir marka olmak için herkes tarafından sevilmek gerekmez. Önemli olan markanın sunduklarıyla, inandıklarıyla ilgilenen kişileri kendisine çekmesi ve onlara delice hizmet ederek kendi hayranlarını oluşturmasıdır.

3- Su: Duygusal olarak dürüst ve şeffaf ol

Konumuz Beyoncé olduğu için bu malzemede işin içine biraz paparazzi giriyor! Jay-Z, Beyoncé’yi aldattı mı?

Magazin dünyasında uzun süre haber olan bu sorunun cevabını bilmek zor fakat bildiğimiz şey; Beyoncé’nin kendi evliliği hakkında bu çok merak edilen kişisel bilgiyi markası için doğru bir şekilde kullandığı:

Beyoncé “Limonata” albümünde yer alan müzik parçalarına “İnkâr”, “Öfke ve Umut” gibi isimler vererek yaşadığı bu özel, duygusal durumla ilgili hayranlarına kendince dürüst bir cevap vermiş olduğudur.

Yeri geldiğinde kırılabilir olduğunuzu gösterin, inandığınız gerçekleri dürüstçe paylaşın, markanızın müşterilerinizle duygusal seviyede bağ kurmasına imkan verin.

Beyoncé’nin hayranlarını markasına her zamankinden daha fazla yakınlaştırmak için kullandığı gizli malzemeleri tekrar etmem gerekirse;

1- İşbirliği yapmak
2- Kendin olmaktan, farklı olmaktan korkmamak
3- Şeffaf, dürüst bir iletişim kurmak

Siz de Beyoncé’nin bu çok sevilen “Limonata” tarifindeki malzemeleri kullanarak, markanızın milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hayallerinizin gerçekleştiği günler dilerim…

Sevgi ve Saygılarımla,

Banu SAMANCI
birlikte her şey daha kolay…

 

https://www.ama.org/publications/eNewsletters/Marketing-News-Weekly/Pages/marketers-recipe-for-brand-strength-courtesy-of-beyonces-lemonade.aspx

Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...
Didem Altınbaşak Tulgan - Rafinera

EN YENİLER

  • Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

09:50|Comments Off on Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

  • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

  • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

  • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.