Skip to main content
Hayalinizle sizin aranızda duran, endişe ve korkularınızdan 4 adımda kurtulun adımda kurtulun

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Hayalinizle sizin aranızda duran, endişe ve korkularınızdan 4 adımda kurtulun

Korkularımız ve endişelerimiz, mutluluğumuzun önünde duran en büyük engel!

En büyük korkumuz, başarısız olmak! Başarısız olmamak için elimizdekilerle yetinmeye çalışıyoruz. Elimizdekileri korumakla zaman kaybederken sahip olabileceğimiz tüm zenginliklerden vazgeçiyoruz.

Oysa denemeden, neyi başarabileceğimizi hiç bir zaman bilemeyiz.

İlkokul üçüncü sınıftayken beni en çok korkutan ders, matematikti! Öğretmen bize ne zaman sınav tarihini söylese, benim bütün vücudum korkuyla sarsılırdı. O garip duyguyu halen çok net hatırlıyorum.

Sınav olacağımızı öğrendiğimde eve gelir, babamın beni çalıştırmasını isterdim. Babam bana konuları açıklar, örnekler çözdürür ve hazır olduğumu söylerdi.

Evdeyken sorun yoktu ama sınav başladığında o garip korku, tekrar gelir, beni bulurdu. Soruların cevaplarını bilmeme rağmen korkudan telaşa kapılır, bildiklerimi bile yanlış çözerdim. Yaşadığım bu sorunu çocuk kafamla nasıl çözebileceğimi bir türlü bulamamıştım. Her ne kadar ben çözümü bulamamış olsam da babam bulmuştu!

Yine matematik sınavı vardı ve babam beni yine çalıştırdı. Ders çalışmamız bittiğinde bana şunları söyledi: “Güzel kızım, benim için önemli olan sadece denemen. İstersen sıfır al, hiç önemli değil, ben seni her zaman, her koşulda seveceğim. Elinden geleni yap, gerisini düşünme. Sen, benim canım kızımsın.” O sınavda ilk defa PEKİYİ aldım!

Babamın dedikleri işe yaramıştı çünkü kendi, kendime üstümde kurduğum başarılı olma baskısı, babamın benimle ancak PEKİYİ alırsam gurur duyacağını düşünmem kendime olan güvenimi kaybettirmişti. Ne zaman ki, babam beni her zaman, her koşulda seveceğini, elimden geleni yapmamın yeterli olduğunu söyledi, kendime olan güvenim geldi, korkularımın hepsinin yersiz olduğunu anladım. Bir daha hiç bir şeyden korkmadım! İşte bu kocaman bir yalan! Maalesef korktum ama asla denemekten vazgeçmedim. Zaten babamın bana verdiği öğüt aslında buydu –korkularına rağmen elinden geleni yap!

Bugün 39 yaşındayım ve aradan geçen 30 yılda babamın öğüdünü hep tuttum -korkularıma endişelerime rağmen yoluma devam ettim! İşte korku ve endişelerinize rağmen hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak, bende kesinlikle işe yarayan 4 önemli teknik:

1. Mükemmel olman gerekmiyor

Mükemmeli hedeflemek insanı korkutur. Hedef çok ulaşılmaz gözüktüğünden, vazgeçmek kolay olur. Oysa, mükemmeli hedeflemek yerine “denemek” için yola çıkarsak herşey daha ulaşılabilir hale gelir. Denemek, hata yapmak ve hatalardan ders almak başarmanın tek yoludur.

Denemeden neyi yapıp, neyi yapamayacağını bilemezsin. Başarmak için denemek gerekir. Deneyerek, bir gün bakmışsın, hiç fark etmeden en mükemmele ulaşmışsın.

2. Kendini başkalarıyla karşılaştırma

Hiç kimse şuan senin bulunduğun durumda ve donanımda değil. Seni, sen yapan şeyler, onlarda yok. Senin kafandaki hayali, onlar göremiyor. Başarana kadar “farklı” başardıktan sonra “örnek” olursun. Eğer tarihteki büyük buluşların mucitleri, kendilerini sınıf arkadaşlarıyla karşılaştırsalardı, annelerini dinleyip, sigortalı, güvenli işlerde çalışmayı tercih etselerdi, bugün medeniyet dediğimiz şey olmazdı! Kendini lütfen başkalarıyla karşılaştırma çünkü sen “teksin”!

3. Düşüncelerinin farkına var ve seçim yap

Korku ve şüphe, kötü düşüncelerle bizi ele geçirir. Fark etmek ve seçim yapmak, herşeyi düzeltebilir.

Kötü düşünceler kafamıza üşüştüğünde, onları fark edip düzeltebilir ya da daha da kötülerini düşünüp kendimizden ve tüm dünyadan nefret edebiliriz. Hangi tarafı beslersek, kazanan o taraf olur. Düşünceler, bize sormadan oluşurlar fakat bir kere oluştuktan sonra onlar hakkında ne yapacağımız bizim seçimimizdir. Düşüncelerimizin farkında olup, güzel olanları seçersek, hedefimize ulaşabiliriz.

4. Korkularınla yüzleş

Yapmak istediğiniz bir çok şey var -kendi işinizi kurmak, hayalinizdeki markayı yaratmak gibi. Sizi durduran şey “korku”. Başarısız olmaktan ve tabi ki de para kaybetmekten korkuyorsunuz. Bunun için yapabileceğiniz şey korkularınızla yüzleşmek. Nasıl mı?

Korkularınızla yüzleşmek için şimdi elinize bir kağıt ve kalem alın ya da akıllı telefonunuzu kullanın. Yapmanız gereken şey, hayalinizle sizin aranızda duran tüm sorunları, problemleri, sıkıntıları yazmak. Aklınıza gelen tüm sorunları yazdıktan sonra, onlara tek tek çözüm bulmaya çalışacaksınız. Belki bir anda hepsine yanıt bulmanız kolay olmayabilir. Fakat, bu sorunların üzerinde düşünmeye başladıkça, çözümler de çoğalacaktır. Çözümler çoğaldıkça sizin korkularınız azalacak ve sonuçta tüm korkularınızla yüzleşmiş olacaksınız.

Sizin korkularınız ve endişeleriniz neler? Bunlarla başa çıkmak için neler yapıyorsunuz? Yanıtlarınızı merak ediyorum. Benimle paylaşın ve birlikte her şeye rağmen yolumuza devam edelim…

Hayallerinizin gerçekleştiği bir gün dilerim…

Sevgi ve Saygılarımla,

Banu SAMANCI

Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...
Didem Altınbaşak Tulgan - Rafinera

EN YENİLER

  • Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

09:50|Comments Off on Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

  • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

  • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

  • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.