Skip to main content
Yeni girişimcilere KOSGEB desteği: tek bir yerde ihtiyacınız olan tüm bilgiler….

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

“50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz finansman desteğini nasıl alırsınız?”
“KOSGEB Yeni Girişimci Desteği” hakkında bilmeniz gereken herşey

Bugün sizinle hayalinizdeki işi kurmadan önce kesinlikle bilmeniz gereken KOSGEB Girişimcilik destek programından bahsedeceğim.

KOSGEB’in web sayfasında girişimcilik destek programıyla ilgili her türlü bilgi bulunuyor ancak site o kadar yoğun ve derinki maalesef bu programdan faydalanabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini ya da sahip olmanız gereken şartları tek bir sayfada listelenmiş olarak kolayca bulmanız biraz zor!

Ben de bu yüzden 7 Haziran 2016 tarihinde KAGİDER iş geliştirme toplantısı kapsamında katıldığım KOSGEB destekleri bilgilendirme eğitiminde aldığım bilgileri sizin için burada kısaca özetlemek istiyorum. KOSGEB girişimcilik desteğinden faydalanmayı düşünüyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Bir girişimci alabileceği her yardımı almalıdır hele de bu yardım parasal ise…

(Bu yazıda anlatılanlar, 7 Haziran 2016’daki güncel mevzuat hükümlerine göre derlenmiştir. Mevzuatın en son hali www.kosgeb.gov.tr adresindedir.)

Bu desteğe başvurabilmek için aranılan şartlar?

 1. Yeni Girişimci Desteğine; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan ya da İŞGEM’de yer alacak Girişimciler başvurabilir.

 2. Girişimcinin başvuru tarihi itibariyle son 1 (bir) yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda şahıs işletmesinin bulunmaması gerekmektedir.

 3. Girişimcinin tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması gerekmektedir.

 4. Girişimcinin kuracağı işletme, Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olmalıdır. (Şahıs, limited, A.Ş. olabilir; adi ortaklık olmaz!)

 5. Girişimcinin destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir. Ancak İnkübatör’lerde yer alacak öğretim elemanları için bu şart aranmaz.

 6. Girişimci bu destekten bir defa faydalanabilir. Birden fazla Girişimcinin aynı İşletmede ortak olması durumunda, İşletme bu destekten yalnızca bir defa faydalanabilir.

 7. Yeni Girişimci Desteğinden faydalanmak isteyen Girişimcinin, desteklenecek İşletmede, işletme kurucu ortaklarından olması ve kurucu ortaklık payının en az % 30 (otuz) olması gerekir. Destek sürecinde girişimcinin ortaklık payı bu oranın altına düşemez.

Bu şartlara sahipseniz şimdi ne yapmanız gerekiyor?

1- Birçok ilde farklı yerlerde ve tarihlerde verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinden birine katılarak, “Katılım Belgesi” almalısınız. Şu an bu eğitimler toplam 32 saat olarak verilmektedir. Bu eğitimlere hangi tarihte ve nerede başvurabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başvuru nüfus cüzdanı ile birlikte yapılabiliyor. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste

DİKKAT: Bu eğitim programlarında istenilen tarihte yer bulmak gerçekten çok zor o yüzden mümkün olduğunca çok önceden başvuru yapmanızı tavsiye ederim.


2- Eğitimi tamamladıktan sonra işletmenizi kurup KOSGEB desteğine başvuru yapabilirsiniz.


3- Başvuru yapabilmek için öncelikle şirketi kurmanız ve www.kosgeb.gov.tr adresinden veri tabanına kaydolmanız gerekiyor.


Hatırlatma: Kurul tarafından başvurunuz uygun bulunursa, taahhütname vererek destek sürecini başlatıyorsunuz. Destek süreci başladıktan sonra, siz ödeme talep ettikçe KOSGEB destek ödemesi yapıyor. (Yani, Kuruldan çıktıktan sonra hiçbir işlem yapmadan banka hesabınıza 50 bin TL yatacağını düşünmeyin.)

Kurulun uygun gördüğü giderler için ödeme talep edecekseniz, öncelikle satın alma işlemini yapıp, mal veya hizmetin ödemesini mutlaka bankacılık kanalıyla yapmalısınız. Elden nakit yapılan ödeme destek ödemesi almak için geçerli bir şekil değil.

Siz ödeme talebinde bulunduktan sonra, evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa, ödeme alma süreciniz başlar. Bunun için kesin bir tarih yok. (2016, geçmiş yıllara göre çok daha iyi.)

Yeni Girişimci Desteği kapsamında sağlanacak desteklerin oranı; 1. ve 2. Bölgeler için; %60 (altmış), 3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde bu oran %70 (yetmiş) olup, Girişimcinin; kadın, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli olması halinde bu oranlara % 20 (yirmi) ilave edilir. Ancak, İşletme Kuruluş Desteği için oran uygulanmaz.

KOSGEB’in yeni girişimcilere verdiği maddi destek tutarları:

A) İŞLETME KURULUŞ DESTEĞİ: İşletme kuruluş giderleri için herhangi bir gider belgesi aranmaksızın, destek süreci içerisinde talep edilmesi halinde geri ödemesiz olarak 2.000 TL destek sağlanır.

B) KURULUŞ DÖNEMİ MAKİNE, TEÇHİZAT, YAZILIM VE OFİS DONANIM DESTEĞİ: İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 18.000 (on sekiz bin) TL’dir.

C) İŞLETME GİDERLERİ DESTEĞİ: İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 5.000 (beş bin) TL olmak üzere toplam 30.000 (otuz bin) TL’dir. (Kira ve personel, işletme gideri olarak kabul ediliyor.)

D) SABİT YATIRIM DESTEĞİ: İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 100.000 (yüz bin) TL’dir.

(Geri ödemeli destek kapsamında yapılacak geri ödemeler, desteğin başlangıç tarihinden sonraki 30 (otuz) ayı ödemesiz olmak üzere, 3 (üç)’er aylık dönemler halinde 8 (sekiz) eşit taksitte yapılır. Geri ödemeler zamanında ödendiği takdirde, İşletmeye verilen geri ödemeli desteklerde faiz ve komisyon uygulanmaz.)

Son olarak, KOSGEB desteklerinden faydalanmak ücretsizdir ve Müdürlüklere doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Hiçbir aracı kurumdan, danışmanlık firmasından vs. hizmet almanıza gerek yok. Kimse sizin adınıza KOSGEB desteği çıkartamaz.

Yeni bir iş kurarken bildiğiniz gibi yapılması gereken bir çok şey vardır ve tüm bunlar bir araya geldiğinde önemli bir yatırım maliyeti ortaya çıkar. Her ne kadar, KOSGEB girişimcilere verdiği geri ödemesiz maddi destekleri siz harcamaları yaptıktan ve faturlarıyla birlikte onlara başvuru yaptıktan sonra ödüyor olsa da yeni bir işletme için yatırım maliyetinin bir bölümünü bile olsa geri almak gerçekten hiç yabana atılmayacak derece önemlidir. Şimdiden bol şanslar dilerim.

KAGİDER iş geliştirme toplantısı kapsamında aldığım bu eğitim için KAGİDER ekibine ve en doğru bilgiyi en kısa zamanda sizlere ulaştırmama yardımcı olan KOSGEB İstanbul Boğaziçi Müdürlüğü Kobi Uzmanı sayın Arif TORUN’a buradan çok teşekkür ederim.

Hayallerinizin gerçekleştiği günler dilerim…

Sevgi ve Saygılarımla,

Banu SAMANCI
birlikte her şey daha kolay…

Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...
Didem Altınbaşak Tulgan - Rafinera

EN YENİLER

 • Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

09:50|Comments Off on Beyoncé hayranlarını markasına nasıl yakınlaştırdı?

 • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

 • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

 • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.