Skip to main content
Başarılı olmak için “iş ortağınızı” nasıl seçmelisiniz?

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Başarılı olmak için “iş ortağınızı” nasıl seçmelisiniz?

Türkiye’de ve dünyada her ay binlerce yeni işyeri açılıyor. Fakat, maalesef büyük umutlarla açılan her 100 işyerinin 80’i çeşitli sebeplerle ilk beş yıl içinde kapanıyor. Bu gerçekten büyük bir sayı!

Yeni açılan bir işyerinin kapanmasına neden olacak sebeplerden bazıları; iş fikrini doğru analiz etmemek, hedef müşteri kitlesini yanlış belirlemek, giderlerin özellikle de kiranın çok yüksek olmasıdır. Ancak, bir işyeri kurulurken bu hatalardan hiçbirini yapmasa da, yine başarısız olabilir!

Girişimciler tarafından üzerinde çok düşünülmeyen ancak başarılı olmak için gerçekten önemli olan malzeme, “doğru bir iş ortağı seçmektir”.

Bir girişimci olarak kiminle iş yapacağınızı seçmek başarılı olup olmayacağınıza karar vermektir. Bunun için, ister kardeşinizle ortak olun, ister en yakın kız arkadaşınızla, doğru bir seçim yapmazsanız, sonunda hem işinizi hem de değer verdiğiniz insanı kaybedebilirsiniz.

İstatistiklere göre ilk beş yıl içinde kapanmadan, başarıyla devam eden iki şirketten biri olmak istiyorsanız, bu test doğru bir iş ortağı seçmenizde size yardımcı olacaktır.

“İş Ortağı Adaylarını” Değerlendirme Testi

Bu testi yaparken olabildiğince tarafsız olun. Birlikte iş yapmayı düşündüğünüz kişileri her türlü olası arkadaşlık ya da ailevi duygulardan arındırarak değerlendirmeye çalışın. Unutmayın, yanlış iş ortaklığı ile hem değer verdiğiniz birini hem de işinizi kaybedebilirsiniz!

 • 1- En az sizin kadar istekli ve heyecanlı mı?
 • 2- Sizinle aynı amaca sahip mi?
 • 3- Yapacağınız işe uygun özelliklere ve deneyime sahip mi?
 • 4- Sizi birçok konuda tamamlıyor mu?
 • 5- Duygusal, fiziksel açıdan güçlü ve sağlıklı mı?
 • 6- İşinize değer katabilecek mi?
 • 7- Gerek iş ahlakı gerekse kişisel davranışlarında etik ve adil mi?
 • 8- Finansal olarak kendine yeterli mi?
 • 9- Saygılı bir ilişkiniz var mı?

Bu testteki tüm sorulara “EVET” cevabı verdiyseniz, sizi kutlarım çünkü kendinize doğru bir iş ortağı buldunuz demektir. Yeni ortağınız şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.

Yanıtlarınızda “HAYIRLAR” çoksa, üzülmeyin, çünkü gerçek dünyada doğru bir iş ortağı bulmak kolay bir iş değildir. Bu testte, her ne kadar tüm sorulara “EVET” cevabı almak en doğru sonuç olsa da bazen imkansızlıklar içinde bir girişimci olarak elinizdekileri en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekebilir. Bu durumda benim tercihim, en az bu 3 soruda “EVET” cevabı almaktır: 1Sizi birçok konuda tamamlıyor mu? 2- Duygusal, fiziksel açıdan güçlü ve sağlıklı mı? 3- Gerek iş ahlakı gerekse kişisel davranışlarında etik ve adil mi?

Sizin eksiklerinizi tamamlamayan, duygusal açıdan zayıf, etik ve adil olmayan bir iş ortağı maalesef sizi ilk beş yıl içinde kapanan şirketler arasına taşıyabilir. Bir girişimcinin yeni bir marka kurarken ilgilenmesi gereken onlarca sorun olacağından, “iş ortağı” bu süreçte bir sorun oluşturmamalıdır.

Bir iş ortağı seçerken sizin tek amacınız, hayalinizdeki fikri başarılı bir markaya dönüştürmektir. Seçeceğiniz iş ortağı, bu hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak kişi olmalıdır.

Sizin için bir iş ortağı seçerken en önemli özellik hangisi? Bu konuda yaşadığınız deneyimleri ve fikirlerinizi öğrenmek isterim. 

Hayallerinizin gerçekleştiği bir gün dilerim…

Sevgi ve Saygılarımla,

Banu SAMANCI
Kadın girişimcilerin çözüm ortağı

2016 takvim hediyenizi indirmeyi unutmayın.
Bu malzemelerle başarılı bir marka yaratabilirsiniz.
Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...

EN YENİLER

 • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

 • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

 • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Markalaşma tarifleri üyelik formu

08:42|Comments Off on Markalaşma tarifleri üyelik formu

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.