Skip to main content
Marka yaratmakta neden zorlanıyoruz?

HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Marka yaratmakta neden zorlanıyoruz?

Marka yaratmakta ülkece zorlanıyoruz. Paraysa para, bilgiyse bilgi… Görünüşte her şeyimiz var ve her şeyi biliyoruz. Peki neden uygulamakta bu kadar zorlanıyoruz?

Sorunun cevabı içimizde.

Belki siz de şuan benim gibi Cem Yılmaz’ın şovunu hatırlayıp gülüyorsunuzdur. Yok hatırlamadım çünkü seyretmedim, diyorsanız seyretmenizi tavsiye ederim.

Cem Yılmaz’ı çok severim çünkü beni güldürüyor. Şovlarında anlattıkları her gün içinde yaşadığım toplumla ilgili. Anlattıklarında eşimle olan konuşmalarımı duyuyorum, bazen yaşadığım günlük olayları tekrar seyrediyorum hatta kendimin bile fark etmediğim davranışlarımı görüyorum. Sahnede toplumumuza dair gerçekleri harika bir espri anlayışıyla net ve basit olarak anlatıyor.

Ülkemizde iş kurmayı düşünen ve hedef kitlesini tanımak isteyen her girişimcinin büyük paralar ödeyerek pazar araştırmaları yaptırmadan önce mutlaka Cem Yılmaz’ın şovlarını seyretmesini tavsiye ederim. Bu şovda toplumumuzla ilgili ortaya çıkan bilgi şu; bizler sorunlarımızı, beğenmediğimiz özelliklerimizi, yanlışlarımızı ve eksikliklerimizi kendimize saklarız. Ne de olsa herkesin belgesel seyrettiği mükemmel toplumumuzda, mükemmel insanlar olarak hiç sorunsuz, mutluluk içinde yaşıyoruz!

Marka yaratmakta neden zorlanıyoruz? Dediğim gibi sorunun cevabı içimizde!

  • Ne olduğumuz gibi görünüyoruz, ne de göründüğümüz gibi oluyoruz. Göründüğümüz gibi olamıyoruz çünkü olmamamız öğretildi. Olduğumuz gibi görünmemiz demek farklı olmamız ve bireysel davranmamız demektir.
  • Toplumumuzda farklı olmak ve bireysel davranmak taktir edilmiyor: bireyselseniz bencilsinizdir, farklıysanız deli!
  • Sürüden ayrılmayı kesinlikle istemiyoruz. Çünkü bize sürüden ayrılanın kurt tarafından kapılacağı öğretildi! Bu yüzden, arabalarımız aynı, evlerimiz aynı, tatillerimiz aynı. SGK’lı bir işte çalışmamız, evli ve çocuklu olmamız başarılı olmak için yeterli özellikler.

Sorunu tespit ettiğimize göre şimdi çözümü bulmak daha kolay. Ne de olsa çözümü bulmak için önce sorunda anlaşmamız gerekir.

Peki marka olmak için ne gerekir?

Başarılı bir marka olmanın temelinde farklı olmak, bireysellik ve bir sorunu çözmek vardır.

Marka yaratmak için önce kendinizin, yakınlarınızın ve mümkünse genel olarak toplumun birçok farklı alanda yaşadığı sorunları, sıkıntıları objektif, net ve basit bir şekilde tespit etmeniz gerekir. Kendini ve hedef müşterilerini ön yargısız olarak çok iyi tanımak gerekir. Tüm bunları nasıl yapmanız gerektiğini ve başarılı marka yaratmayı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak haftalık markalaşma tariflerimi kaçırmayın.

Süreklilik, Süreklilik, Süreklilik! Bir kere değil, her seferinde müşterilerinize markanızın karakterine uygun lezzetler sunun. Unutmayın, nasıl sararmış, ufacık bir maydanoz tüm demeti çürütebiliyorsa, minik bir hata da markanızı çürütebilir.

Başarılı bir marka yaratmayı öğrenmek sadece ticari başarı için değil hayatta kişisel başarı için de önemlidir. Bu dünyaya bir kere geliyoruz ve sayılı günlerimizi başkalarını kopyalayarak harcamak yerine kendimiz olmaktan mutluluk duyarak, farklılıklarımızı yaşayarak ve daha güzel bir hayat için sorunlarımızı çözerek geçirmeliyiz. Şimdi sürüden ayrılmak istiyorsanız buraya tıklayarak Doğru Marka tarifimi indirin.

Bu makaleyi beğendiyseniz ve  mutlu bir toplum yaratmak için çorbada sizin de tuzunuz olsun isterseniz aşağıdaki sosyal medya ikonlarını kullanarak bu yazıyı lütfen paylaşın. Yorumlarınızı da bekliyorum.

Hayallerinizin gerçekleştiği günler dilerim…

Sevgi ve Saygılarımla,

Banu SAMANCI
Kadın girişimcilerin çözüm ortağı

Markanızın hikayesini paylaşmak için tıklayın...
Didem Altınbaşak Tulgan - Rafinera

EN YENİLER

  • Medlis markasının başarı tarifi

Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

19:10|Comments Off on Melis BÜYÜKSAN TASACI’nın ve markası Medlis’in arkasında yatan başarı hikayesi

  • İnfografik - ünlü markaların hangi yaşta kim tarafından kurulduğu

Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

09:28|Comments Off on Kendi işininizi kurmak için çok mu geç?

  • Marka nedir?

“Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

07:41|Comments Off on “Marka olmak” deyince hepimiz aynı şeyi mi anlıyoruz?

Markalaşma tarifleri üyelik formu

08:42|Comments Off on Markalaşma tarifleri üyelik formu

Banu Samancı

Author Banu Samancı

Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

More posts by Banu Samancı
Close Menu

All rights reserved Salient.