Ayça ve Gökçe İlkel - Sihirli Spatula

İKİZ KARDEŞLER VE SİHİRLİ MARKALARI –SİHİRLİ SPATULA!

Gökçe ve Ayça İlkel
Gökçe ve Ayça İlkelMarkanın kurucuları ve yöneticileri

“Pastacılığı, bilgisayar programcılığına tercih etti ve lezzetli bir marka yarattı!”

Diyelim ki çok çalışarak, sınavlarla girdiğiniz bir işte dört yıldır çalışıyorsunuz. Dört yılın sonunda anlıyorsunuz ki aslında yapmak istediğiniz iş, bu değil! Ailenizi karşınıza almak pahasına, toplumca daha fazla ciddiye alınan kendi işinizi bırakıp, hayalinizi gerçekleştirmek için herşeye sıfırdan başlar mısınız?

Sihirli Spatula’nın kurucusu Ayça İlkel bu soruya “evet” yanıtını vermiş! Kendisi, üniversitenin dördüncü yılında bilgisayar programcılığı bölümünde okurken, asıl istediğinin pastacı olmak olduğunu anlamış ve okuldan ayrılmaya karar vermiş. Bu isteğini ailesi çok sıcak bakmasa da bir şartla kabul etmiş –üniversiten mezun olmak.

Ayça Hanım hem pastacılık konusunda kendini geliştirebilmek hem de ailesine hayalinde ciddi olduğunu gösterebilmek için önce büyük bir otelin pastanesinde çalışmaya başlamış. Okulunu bitirdikten sonra da pastacılık üzerine kurs ve eğitimler almak üzere Amerika’ya gitmiş.

Beş sene boyunca çeşitli otellerde ve restoran zincirlerinde çalıştıktan sonra ikiz kardeşi Ayça İlkel ile birlikte, 2008 yılında Sihirli Spatula’yı açarak hayalini gerçeğe dönüştürmüş.

Bugün, Sihirli Spatula, otuz beş çalışanı, Acıbadem ve Bostancı şubeleriyle, harika tatlılar yemek isteyen herkesin hayalini gerçekleştiriyor.

1- MÜŞTERİNİ TANI
Sihirli Spatula, cezbedici tatlılarıyla özellikle de pastalarıyla herkesin içindeki çocuğa sesleniyor. Markanın, kurumsal firmalar dahil olmak üzere, her kesimden müşterisi olsa da onun asıl hedef müşterileri, kadınlar. Sihirli Spatula, cicili bicili masalsı dekorasyonu, lezzetli olduğu kadar sağlıklı, güvenilir ürünleri ve görsel olarak büyülü pasta tasarımlarıyla önce kadınların kalbinde taht kuruyor sonra da tüm özel günlerin baş tacı oluyor.

Konu, kutlama, organizasyon ve süslü tasarımlar olduğunda, kadınlar her zaman erkeklerden daha ilgili ve seçici olurlar. Ne de olsa, biz kadınlar her zaman etrafımızı güzelleştiririz. Benim eşime kalsa doğum günü kutlamaya bile gerek yok!

Sihirli Spatula, kadın müşterilerini gerçekten iyi anlıyor bu yüzden kilosuna dikkat eden hanımların da lezzetli tadlardan mahrum kalmaması için kalorisi az olmasına rağmen lezzeti hala yerinde olan light kurabiyeler, cheesecake’ler de üretiyor. Üstelik de diyetisyen kontrolünde. Hem lezzetli, hem de güvenilir diet tatlılar, biz kadınlar daha ne isteriz!

2- PROBLEMLERİ BELİRLE
Sihirli Spatula’nın kurulduğu 2008 yılında, ülkemizde pastahaneler genel olarak standart ürünler ve tasarımlar sunmaktaydılar. Farklı tasarımlar ve tadlarla özel pastalar yaptırmak hiç de kolay değildi. Müşterilerin arayışı, kendilerine özel hazırlanacak farklı pastalarla, kutlamalarına sihirli dokunuşlar katmaktı. İşte bu boşluğu, Sihirli Spatula, kişiye özel üretilen pastalarla doldurdu.

Ürettikleri pastalar sadece lezzetli değil aynı zamanda görsel tasarımlarıyla da görenleri “bu gerçekten pasta mı?” dedirtecek, kadar da incelikli ve yaratıcıydı. Bu iki özellik bir araya gelince, Sihirli Spatula, farklı tatlar ve tasarımlar arayanlara bir çözüm oldu.

3- ÖLÇÜLEBİLİR BİR HEDEF BELİRLE
Sihirli Spatula, hizmete açıldığında, kurucuları bir yılın sonunda karlı bir işletme olmayı kendilerine hedef olarak koymuşlar. Bir yılın sonunda ya başaracaklar ya da kapatacaklarmış! Kendilerine koydukları bu hedefe ulaşmak için de kurumsal firmaları müşteri olarak kazanmayı planlamışlar. Sihirli Spatula’nın ürettiği sihirli pastaları, tatlıları çok beğeni almış ve planladıkları gibi ilk yıllarında kurumsal müşteri olarak Acıbadem hastahanesi ve Vakko ile çalışmaya başlamışlar. Sihirli Spatula açıldığı 2008 yılından beri, bireysel ve kurumsal müşteri hedeflerini her yıl tutturmayı başararak bugünlere gelmiştir.

 4- ANLAM KAT
Sihirli Spatula’nın yaptığı işe kattığı anlamı, kendi deneyimimden yola çıkarak açıklamak en iyisi olacak:

Sevgili babamın, 75. doğum gününde ona “sihirli” bir pasta yaptırmak için Ayça’nın kapısını çalmıştık. Ayça, babamı daha yakından tanımak için bize sorular sormuştu. Babamı en iyi tanımlayan özellikler, musiki aşkı ve kanun çalması olduğundan tasarım için bu iki özellikte karar kılmıştık. Sonuç, babamı hem güldürdü, hem ağlattı. Pasta tasarımı nasıl mıydı? Babamın, kanun çalarken yapılmış bir heykeli olan muhteşem bir pasta! Babam, pasta ile gelen heykeli o kadar çok beğendi ki uzun zaman buzdolabında sakladı. Bu pastanın, bizim için anlamı; babamızı mutlu etmek ve onu özel hissettirmekti. Sihirli Spatula ile her ikisine de ulaşmıştık çünkü markanın kişiye özel üretimle ulaşmak istediği anlam işte tam da buydu!

5- YENİLİK GETİR
Sihirli Spatula’nın 2008 yılında getirdiği yenilik; kaliteli malzemeler kullanarak, kişiye özel, lezzetli ve yaratıcı pasta tasarımları yapmış olmasıdır. Markanın kurucusu Ayça Hanım, pastalarda sunumun çok önemli olduğunu bilse de sadece görselliği hedeflememiş, kaliteli malzemeler kullanarak her ürünlerinin lezzetli olmasına da önem vermiştir. Kişiye özel pastaları dışında, pastahanelerinin masalsı dekorasyonu ile de kendi alanlarında bir fark yaratmışlardır.

Buna ek olarak, o dönemde kadın pastacıların ve pastahane sahiplerinin sayıca çok az olmasından dolayı da yenilikçi olmuşlardır. Tüm bu farklılıklara bir de mütevaziliği eklersek, Sihirli Spatula’nın getirdiği yeniliklerle müşterilerinin ihtiyaçlarına nasıl çözüm olduğunu ve başarısını halen nasıl sürdürdüğünü daha iyi anlayabiliriz.

6- İŞ BİRLİĞİ YAP
Sihirli Spatula’nın kurucusu Ayça Hanım, en güzel işbirliğini ailesiyle yapmıştır.

Ayça Hanım, Sihirli Spatula’yı açmaya karar verdiğinde, ikiz kardeşi Gökçe İlkel’de, üniversitede işletme okuduğundan kızkardeşine satış ve pazarlama konularında yardımcı olmak için onunla birlikte çalışmaya başlar. Anneleri de kasada ve gerektiğinde üretimde kızlarına yardım eder. Babaları da maddi, manevi, her zaman Sihirli Spatula’nın destekçisi olur.

Kızkardeşler, Sihirli Spatula’yı ilk açtıklarında işleri hiç de kolay olmamıştır. O zaman ki şartlarda, penceresiz bir mutfakta sabahlara kadar, gün ışığı görmeden, çalışmak zorunda kalmışlardır. İşleri yetiştirmekte zorlandıklarında, annelerinden, eş dosttan yardım almak zorunda kalmışlardır.

Bugün, Sihirli Spatula’da işler büyümüş, üretim için daha büyük mutfaklar kurulmuş, şubeler ikiye çıkmış olsa da, bu işbirliği halen başarıyla devam etmektedir. Ayça Hanım, mutfakla ilgilenirken, Gökçe Hanım’da, mekanlar arası iletişimi ve satış koordinasyonunu sağlamaktadır. Anne ve babaları ise her zaman onların yanında olmayı sürdürmektedir. Sihirli Spatula bugünlere gelmeyi başarmışsa bunu kesinlikle ailesiyle birlikte yaptığı işbirliğine borçludur.

7- BİR İŞE YARASIN
Sihirli Spatula, ürettiği lezzetli olduğu kadar etkileyici pasta, kek ve özel ürünleriyle, müşterilerinin bu anlamlı günlerinde kendilerini özel ve mutlu hissetmelerini sağlamaktadır. Bu tatlı evi, harika pastalar, kekler yemek isteyen herkesin isteğini yerine getirmektedir.

Marka, sadece misafirlerini onlara sundukları tatlarla özel hissetmekle kalmayarak aynı zamanda şubelerinin keyifli dekorasyonu ve güleryüzlü hizmet anlayışıyla da onların kendilerini her zaman iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

8-GÜZEL GÖZÜKSÜN

Konu markalaşma olunca “güzel gözükmek” demek, müşterilerinizle etkileşime geçtiğiniz her alanın, müşterilerinizin duygularına hitap etmesi ve onların taleplerini kolay, hızlı bir şekilde karşılaması demektir.

Sihirli Spatula, tam da bunu yaparak güzel gözükmektedir -gerek pasta tasarımları olsun, gerek mekanlarının dekorasyonu ya da kurumsal kimlik tasarımları, müşterileriyle iletişime geçtikleri her alanda, “tatlılarının yiyenleri mutlu edeceği” sözünü tutmaktadır. Üstelik markasadece güzel gözükmekle kalmıyor aynı zamanda mis gibi de kokuyor! İşin içine koku duyusu da girince aklıma “5 Duyu ile Pazarlama” çalışması geldi. Bunu da sizinle ayrıca paylaşmak isterim.

9- AZ VE ÖZ TASARLA
Bir marka, ne kadar az ve öz tasarlanırsa, müşteriler de o kadar çok memnun olacak, marka da tüm işlerini o kadar çok kolay yürütebilecektir.

Sihirli Spatula markası butik bir kuruluş olmayı seçmiş ve büyüme hedefini de iki şube ile sınırlamıştır. Marka, müşterilerine sunduğu farkın; incelikli işler üretmek olduğunu bildiğinden, büyüme hızını kontrol altında tutarak fabrikasyon üretime geçme ihtiyacını şuan için ortadan kaldırmıştır.

Sihirli Spatula, kaliteli ve kişiye özel üretimi, yüksek kalitede sürdürebilmek için az ve öz üretimi tercih etmiştir. Bu şekilde, marka kaliteyi kontrol altında tutabilmekte ve müşterilerine verdiği sözü yerine getirebilmektedir. Marka büyüme noktasında bu farklılıklarına sahip çıkarsa başarısını rahatlıkla sürdürebilir.

Sihirli Spatula - Gerçekten yaratıcı bir pasta

10- ANLAŞILIR OLSUN
Markanızın ne yaptığını, karşınızdaki kişiye bir kaç kelimeden oluşan kısa bir cümleyle anlatabiliyor musunuz? Eğer bunu başarıyorsanız, markanız anlaşılır bir markadır.

Sihirli Spatula ne yapar? Sihirli spatula, insanları mutlu eden, sihirli tatlılar üretir. Ya da, kişiye özel üretim yapan, butik bir tatlı evidir. İster masalsı bir anlatımı seçelim, ister daha gerçekçi bir şekilde açıklayalım, Sihirli Spatula bence her iki türlü de kesinlikle anlaşılır bir markadır.

11- DOĞRU – DÜRÜST TASARLA
Doğru-dürüst tasarlanmış bir marka, müşterilerine verdiği sözü tutmak ve hatalarını düzeltmek için çalışan bir markadır. Sihirli Spatula’nın müşterilerine verdiği söz; hem görsel hem de lezzet olarak müşterilerini mutlu eden, özel hissettiren pastalar, tatlılar sunmaktır.

Marka, bu sözünü tutabilmek için üretimin her aşamasında en güvenilir markaları, en iyi malzemeleri kullanmaktadır. Ayça ve Gökçe Hanımlar, kendilerinin beğenmediği bir ürünü misafirlerine asla sunmazlar. Misafirlerinin görüşleri, eleştirileri onlar için her zaman çok önemli olduğundan farklı lezzetler denediklerinde muhakkak onların görüşerine başvurarak, yeni tatları Türk ağız tadına uygun hale getirmektedirler. Bu çalışma anlayışıyla Sihirli Spatula kendine has farklı lezzetleri ile kendini geliştirip, farklılaşmaktadır.

12- ÇEVRE DOSTU OLSUN
Bir markanın çevre dostu olması onun hizmet ve ürünlerinin doğal, güzel bir yaşama elinden geldiğince katkı sağlamasıdır.

Sihirli Spatula, herşeyden önce mide dostu bir markadır, diyebiliriz. Üretimlerinde kullandıkları kaliteli malzemeler sayesinde lezzetli, hafif ve kesinlikle mide yakmayan ürünler hazırlıyorlar. Mide dostu olmanın dışında çevre dostu olmak içinde gerek mağazalarında gerekse imalathanelerinde geri dönüşüme büyük önem veriyor, biriktirdikleri atıkları belediyenin ilgili birimlerince aldırıyorlar. Markanın isminde “sihir” olunca insan daha sihirli projeler beklemiyor değil fakat buna rağmen geri dönüşüm, küçük bir adım gibi gözüksede hepimiz biliyoruz ki aslında insanlık için büyük bir adım. Ayça Hanım’dan öğrendiğim bilgiye göre, markanın şuan proje aşamasında olan başka çevre dostu çalışmaları olduğunu da buradan paylaşabilirim.

Hayallerini Sihirli Spatula ile gerçekleştiren Gökçe ve Ayça İlkel

13- KALICI OLSUN
Kalıcı bir marka olmak için kalabalıklardan ayrılarak kendi yolunuzdan yürümeniz ve her zaman müşterilerinize verdiğiniz sözleri tutmanız gerekir.

Sihirli Spatula 2008 yılında, kadın pastacıların henüz günümüzdeki kadar popüler olmadığı bir dönemde, standart pastahanelerin yolundan yürümeyerek, butik üretimi seçerek kendi yolunda yürümeye başlamıştır.

Ayça ve Gökçe kardeşler, kişiye özel, günlük üretimle, ince işçilik gerektiren yaratıcı pasta tasarımlarıyla, kaliteli ürün kullanarak hem lezzetli hem de hafif tatlılar üreterek ve masalsı bir dekorasyona sahip mekanları ile diğerlerine benzemeyen bir marka oluşturmuşlardır.

Kalıcı olmak için hizmet kalitesini sürekli olarak iyileştirilmesi, müşteri memnuniyeti için gerekli olan tüm engellerin kaldırılması, markanın sahip olduğu değerlerin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Tüm bu sebeplerden dolayı “Kalıcı Olsun”, BAŞARILI MARKA tarifinin en zorlu fakat en önemli malzemesidir. Bu yüzden, on üçüncü maddede yer almaktadır!

Bir markanın kalıcı olmasına en büyük engel büyüme noktasında vereceği kararlardır. Her marka büyürken ticari olarak daha kazançlı olmanın yollarını arar. Bunu yaparken markasının farklılığını kaybetmeden, özüne sadık kalarak büyüyen markalar kalıcı olan markalardır.

Sihirli Spatula, 2008 yılından beri kaliteden ve lezzetten ödün vermeden, güler yüzlü hizmet anlayışıyla ve mütevazi kalmayı başararak bu zorlu yolda başarıyla yürümektedir.

14- DENE, ÖLÇ VE DÜZELT
Bir markanın işi tatlılar üretmekse tabi ki ilk önce “yeni tarifler” dener. Sihiri Spatula’da müşterilerine sunabileceği yeni lezzetleri sürekli denemekte, ürünlerin aldığı beğeniyi ölçerek yeri geldiğinde tariflerde düzeltmelere gitmektedir. Yeni tarifler denemek dışında, Sihirli Spatula, Temmuz 2015’den beri Acıbadem’de hizmet verdikleri yeni yerlerinde, oturma düzeninden, hesabın alınışına kadar işletme ile ilgili bir çok hizmet alanını müşterilerini daha fazla memnun edebilmek için denemiş, sonuçlarına göre gerekli düzeltmeleri yapmışlardır.

BAŞARILI MARKA tarifinde bulunan bu 14 malzemenin her biri başarılı bir marka yaratmak için gereklidir. Eğer tüm bu malzemelerden biri eksik olursa ya da doğru kullanılmaz ise marka kesinlikle müşterilerin midesini yakabilir. Eğer siz de markanızın her seferinde ağızlarda harika bir tad bırakmasını, tekrar tekrar yenmesini ve ağızdan ağıza lezzetinin anlatılmasını istiyorsanız bu tarifte bulunan 14 malzemenin her birini özenle uygulamalısınız. İşte Sihirli Spatula markasının 2008’den beri başarıyla ayakta kalmasının sırrı budur -marka tarifini her seferinde eksiksiz ve severek uygulamak.