HAYALLERİNDEKİ MARKAYI KURMAK İSTİYORSAN,
ihtiyacın olan yardımı burada bulabilirsin.

Merhabalar Sevgili Hanımlar,

Yemek yapmayı seviyorsanız, kendi markanızı yaratmayı daha çok seveceksiniz.

“Bir gün, geçmişe bakıp “keşke deneseydim” demenizi istemiyorum. Ben, hayallerine şans veren, deneyen, üreten, mutlu kadınların sayısının artmasını istiyorum. Bunu başarmanın da tek yolu var: Birbirimize yardım etmek! Bu yüzden bir tasarımcı ve pazarlama uzmanı olarak 15 yıldır Amerika’da ve Türkiye’de edindiğim bilgi ve tecrübeleri, kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara aktarmak ve onların mutlu kadınlar olmasına katkıda bulunmak için bu kitabı yazdım.

İnanıyorum ki, bir ülkenin kadınları ne kadar mutlu olursa, o ülke de o kadar mutlu olur. Bir şeyleri değiştirebiliriz ve bunun için bir yerden başlamamız gerekir. Bu kitap sizin seçtiğiniz başlangıç olabilir!”

“Kadınlarımız, kendi işlerini kurmak istiyorlar ancak fikirlerini gerçekleştirmek aşamasında motivasyon ve bilgi eksikliği ile karşı karşıya kalıyorlar. Pazarlama ve iş dünyası kategorilerinde her ay binlerce kitap yayınlanıyor fakat bunların içinde sadece kadınlara seslenen bir kitap henüz yoktu!”

“Pazarlama ve iş dünyası kategorilerinde bulunan kitapların sahip olduğu ortak sorunlar – resimsiz, standart tasarımlarıyla hepsinin birbirine benzemesi. Satışta bulunan bu kategorideki kitaplara baktığımızda yaklaşık yüzde 90’ının yabancı yazarlar tarafından yazılmış olduğunu görüyoruz. Bizim dilimizle konuşan, anlaşılır, basit, eğlenceli bir pazarlama kitabımız olsun istedim ve bu kitabı yazdım, tasarladım!”

“Bir iş yapmak isteyen fakat nereden başlaması gerektiğini bilemeyen, pazarlama konusunda bilgi sahibi olmayan girişimcilere yönelik kolay anlaşılır, kültürümüze hitap eden, samimi ve sıcak bir dille yazılmış, zevkli bir tasarıma sahip bir marka yaratma rehberi ihtiyacını ben gidermek istedim.”

Bu kitap nasıl bir fark yaratacak?

“Bir tasarımcı ve pazarlama uzmanı olarak bu kitabı yazmamdaki amacım – birşeyler yapmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen girişimcilerin özellikle de kadın girişimcilerin hayallerindeki iş fikrini başarılı bir markaya dönüştürmelerine ve aynı zamanda mevcut işletmelerin markalarını başarılı bir şekilde geliştirmelerine de yardımcı olmaktır.”

“Bu amacıma ulaşabilmek için samimi bir arkadaşımla konuştuğum sıcaklıkta yazılarımı yazdım. Başarılı bir marka yaratmak için gereken her bir pazarlama faaliyetini maddeler halinde oluşturarak basit bir tarife dönüştürdüm. SWOT gibi bir teknik bir pazarlama analiz yöntemini “mücver” yemeğine uygulayarak zevkli ve eğlenceli hale getirdim.”

“Kitabımın yemek kitabı konseptinde olmasının sebebi marka yaratmak gibi ciddi, soğuk bir içeriğin ancak yemeğin sıcaklığı ile ısıtılabilmesi ve çekici hale getirilebilmesidir. Eşimin profesyonel bir şef olması ve bu konuda birlikte danışmanlık hizmeti veriyor olmamız da yemek konseptini seçmemde etkili olmuştur.”

DOĞAN KİTAP CEO PLUS tan çıkan “Markanızı Nasıl Pişirirsiniz” kitabımı tüm D&R’lar ve htpp://www.dogankitap.com.tr den edinebilirsiniz. Bu kitabı bir kız arkadaşınıza armağan ederek onun da hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı da olabilirsiniz.

  İsim, Soyad E-posta adresi

  Hayalinizdeki markaya ulaşmanız için ihtiyacınız olan bilgi ve destek için her zaman yanınızdayım.

  Fikirleriniz, hayalleriniz boşa gitmesin!

  Kendi işinizi yapmak mı istiyorsunuz? Ya da zaten yapıyor ve başarılı bir marka olmak mı istiyorsunuz?

  Cevabınız evet ise alanında bir ilk olan bu rehber kitapta başarılı bir marka yaratmak için ihtiyacınız olan tüm tarifleri bulabilirsiniz:

  • Girişimcilerin endişelerini aşmalarına yardımcı olacak teknikler
  • Bir iş fikrini gerçek hayatta test etmenin basit yöntemi
  • Yeni iş fikirleri bulmak için yaratıcılık metotları
  • Başarılı bir iş planı yapmak için gerekenler
  • Doğru marka tasarımının gizli malzemeleri
  • Müşteri bulmanızı sağlayacak uygulamalar Sosyal medyada başarılı olmanın reçetesi
  • Her zaman tıklatacak, sattıracak metinler yazmanın püf noktaları
  • Ünlü girişimcilerin başarılı markalarının altında yatan nedenler
  • Anlaşılması kolay bu zevkli tariflerle artık istediğiniz zaman başarılı bir marka pişirebilirsiniz.

  Banu Samancı, marka danışmanı ve multi-medya tasarımcısıdır. Amerika ve Türkiye’de marka iletişimi ve multi-medya tasarımı alanında edindiği 15 yılı aşkın bilgi ve tecrübesini, bir fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere yardımcı olmak için kullanmaktadır. Bir şeyler üzerinde çalışmadığı ender zamanlarını kitap okuyarak, TED seyrederek ya da NHK Japon kanalını izleyerek geçiren Banu aynı zamanda profesyonel bir şef olan eşinden aldığı zorunlu yemek dersleri sayesinde kendi çapında iyi bir aşçıdır.

  1998 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduğumda elimde sadece diplomam ve satış alanında üç yıllık tecrübem vardı. Ne sosyoloji ne de sadece satış benim gerçekten yapmak istediğim şeyler değildi. Tüm bunlar, gelecekte yapacağım lezzetli yemekler için temel malzemelerdi. Neler yapmak istediğimi biliyordum -dünya görüşümü genişletmek, bilgisayarla neler yapılabileceğini görmek ve herşeyin nasıl pazarlanabileceğini öğrenmek istiyordum . Tüm bunları tek bir yerde, en iyi şekilde öğrenebileceğime inanıyordum – Amerika’da. Bütçem kısıtlıydı çünkü kendi biriktirdiğim parayı kullanacaktım ve her akçe benim için çok değerliydi. Bu yüzden, Amerika’da okula yazılmadan önce kendimi denemek için bir yıl çocuk bakıcısı (au-pair) olarak Amerika’ya gittim. Bu bir yıl boyunca, stajer olarak yerel televizyon kanalında kameramanlık, gazetede muhabirlik yaptım ve yaratıcı yazarlık, problem çözme teknikleri alanlarında sertifika programlarına katıldım. Yanında kaldığım aile, ilk defa bu kadar aktif bir çocuk bakıcıları olduğunu belirtmeden edememişti! Bu verimli geçen bir yılın sonucunda tekrar okula dönmeye ve Amerika maceramı uzatmaya karar verdim. Bu macerada yanıma biri daha katıldı – iktisad bölümünden zorla mezun olmuş, kalbinde aşçı olmak yatan bir yol, bir hayat arkadaşı.

  Washington DC bölgesinde, Prince Georges Community College’da multi-medya tasarım programına başladım. Bu program sayesinde dijital dünya, tasarım ve pazarlama konularında ihtiyacım olan temel bilgilerin hepsini öğrendim. Amerika’da kaldığım 5 yıl boyunca çeşitli firmalarda ve derneklerde tasarımcı olarak görev aldım. Kurumsal kimlik tasarımları, metin yazarlığı, reklam, katalog, websitesi tasarımları gibi bir markayı hak ettiği yere getirmek için gereken her konuda çalışma imkanım oldu. Sonrasında, kendi müşterilerime tasarım ve markalaşma alanlarında hizmet vermek için Banuhaus Design firmasını kurdum. Birçok Amerikalı ve Türk şirkete hizmet verdim.

  Amerika’da geçen eğitici 5 yıldan sonra Türkiye’ye döndüm. Edindiğim bilgi birikimini bir özel şirkette değerlendirerek kariyer basamaklarını hızla tırmanıp pazarlama ve kurumsal iletişim yöneticisi olarak uzun yıllar görev yaptım. Bir yandan da kendi müşterilerime yardımcı olmaya devam ettim. Ancak durmadan çalıştığım soluksuz geçen yıllar içinde geldiğim noktada bir eksiklik vardı – hayatta ki asıl amacımı kaybetmiştim! O kadar çok kendimi çalışmaya kaptırmıştım ki yolda bir yerlerde ruhum bedenimden ayrı düşmüştü. Neyi, neden yaptığımı unutmuştum -yaş 35’i geçince insan sadece bir iş değil hayatında bir anlam aramaya başlıyor! Benim bu anlamı bulmam ve bir bütün olabilmem 2 yılımı aldı.

  Bu arayış sürecimde yapmak isteyipte zaman bulamadığım herşeyi yaptım: iğnelerle, kağıtlarla, iplerle “Tekrar” isimli on üç sanat eseri yarattım, bir kitap yazdım (çok yakında sizlerle paylaşacağım) ve her zamanki gibi müşterilerime markalarının başarılı olması için yardım ettim. Sonunda hep dedikleri gibi aradığım cevabın zaten hayatımın içinde olduğunu gördüm -çok küçük yaşta annemle başladığım, kadınların hayallerine kavuşmalarına yardımcı olmak için birşeyler yapma isteğim sonra müşterilerimle devam etmişti. Fakat bana asıl yardımı Amerikalı kadın girişimci akıl hocam yapmıştı. Belki de hayatımda ilk defa üreten, kendi işini yapan bir kadının nasıl mutlu olabileceğini onda görmüştüm. Kendisi, benim rol modelim olmuştu. Üstelikte yardımını benden esirgememiş ve kendi işimi kurmamda bana yardımcı olmuştu.

  Benim amacım, en başından beri, kadınların potansiyellerini kullanmalarına, üretmelerine ve hak ettikleri mutluluğa kavuşmalarına destek olmaktı ve bunu fark ettikten sonra herşey yerine oturdu. Artık neyi neden yaptığımı biliyorum -siz sevgili, değerli hanımların başarılı markalar yaratmasına, üretmesine ve mutlu olmasına yardımcı olmak istiyorum. Benim hayalim; ülkemizdeki üreten, girişimci kadınların sayısını arttırmak. Biz kadınlar birlikte mutlu yarınlar yaratabiliz. Üreten kadın bence en güzel kadındır!

  Pazarlama ve Markalaşma Eğitim Projesi
  Kadın girişimciler eğitimle güç kazanıyor
  Banu Hanım markamın ihtiyacı olan stratejik marka kimlik çalışmasını detaylı bir analiz ile başarıyla oluşturmuştur. Markam için önemli olan bu çalışma ile tüm pazarlama çalışmalarım artık daha kolay ve başarılı. Bir girişimci olarak her şeyi yalnız yapmak sıkıntılı olabiliyor oysa Banu Hanım ile her şey gerçekten de çok kolay.
  Dilek Dönmez Agyel, SADEKÂR
  Banu Hanım yaptığı her işi markanın başarısı için bir bütün olarak ele alıyor -websitemizin metin çalışması sayesinde artık arama motorlarında daha yukarılarda çıkıyoruz ve sitenin İngilizce tercümesi ile de profesyonelliğimizi yabancı müşterilerimize doğru bir şekilde yansıtabiliyoruz. Banu Hanım ile işler her zaman kolay ve kazançlı.
  Feride Biçen, MONAD HR
  Banu Hanım bizim marka hikayemizi o kadar güzel yazdı ki hayretler içinde kaldım. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.
  Pınar Kaftancıoğlu, İPEK HANIM'IN ÇİFTLİĞİ